Co o nás napsali…

Pondělí, 16 Květen 2011 07:09 – http://www.listyjm.cz/…-moravy.html

Do Jihlavy chtělo 47 dětských souborů z jižní Moravy

Brno, 16. května 2011 – Kyjovánek z Kyjova a Májíček z Brna budou reprezentovat Jihomoravský kraj na 22. celostátní přehlídce dětských folklorních souborů od 10. do 12.června v Jihlavě. Není vyloučeno, že tam pojede i Jatelinka z Moravské Nové Vsi. O účasti může rozhodnout programová rada přehlídky. Lektorský sbor ji navrhl jako náhradníka.

Byly nejúspěšnější z 10 účastníků krajské výběrové postupové přehlídky ve Strážnici. Té se zúčastnily ještě Křenováček z Křenovic, Brněnský Valášek z Brna, Kordulka ze Starého Poddvorova, Břeclavánek z Břeclavi, Malý Kyjovánek z Kyjova, Lipovjánek z Lipova a Veličánek z Velké nad Veličkou. Těchto 10 souborů předtím nejlépe obstálo na oblastních postupových přehlídkách, jichž se zúčastnilo 47 souborů z Brněnska, Kyjovska, Podluží, Horňácka a Strážnicka.

Smyslem těchto přehlídek, pořádaných v celé republice, je nesoutěžní formou prezentovat různé formy a způsoby výchovné a umělecké práce dětských folklorních souborů a skupin, vytvářet prostor pro předávání zkušeností, vzájemnou inspiraci a kontakty dětí i vedoucích. Tím také přispívat k uchování tradic lidové kultury s ohledem k místní příslušnosti a k plnění usnesení vlády ke Koncepci účinnější péče o tradiční lidovou kulturu. Účastnit se mohou všechny dětské folklorní soubory a skupiny, jejichž členové nepřekročí průměrný věk 15 let. Vystupovat mohou i děti předškolního věku.

Lektorskému sboru na strážnické krajské přehlídce předsedala Jana Polášková a jeho členy byli Jan Blahušek, Etela Podešvová, Kateřina Kovaříková a Ivo Urban. Neměli to snadné. Úroveň souborů byla velice vyrovnaná. Pozoruhodným rysem byla rozmanitost přístupu ke zpracovávání folklorního materiálu.

Kyjovánek se představí na celostátní přehlídce už popáté. Tentokrát s pásmem Fašaňk. S ním ve Strážnici vyčníval, především spontánní živelností, přirozeným prožitkem a hravostí. Kořeny souboru sahají do roku 1975 a už v osmdesátých letech měl šest skupin dětí různého věku. Zpracovává lidové zvyky, tance a říkadla převážně z kyjovského Dolňácka. Vystupoval již také v zahraničí – ve Francii, Chorvatsku, Itálii, Německu, Rusku, na Slovensku a v Srbsku. Májíček zaujal netradičním zapojením dětí od tří do 16 let. Zrodil se v roce 1981 jako dětská složka souboru Májek. Od roku 2005 je samostatným občanským sdružením, spolupracujícím se souborem dospělých. Má tři věkové kategorie a jeho repertoár je zaměřen na Valašsko a Luhačovské Zálesí. Do Jihlavy pojede s pásmem U mlýna. Jatelinka nazvala své pásmo Na svatého Jiří.

Garantem oblastních přehlídek bylo občanské sdružení Společnost pro lidové tradice Jihomoravského kraje. Krajskou přehlídku organizovalo Sdružení přátel folkloru v Brně. Nemilým překvapením byla skutečnost, že se nenašel organizátor pro oblastní postupovou přehlídku souborů z hanáckého Slovácka.

Bohumil Hlaváček, ilustrační foto: Kryštof Turek

Tisk

DSLPT Májíček © 2007 | design: 76house | běží na RS2 | kontakt: majek@centrum.cz | RSS