Májek na festivalu TYGODNIA KULTURY BESKIDZKIEJ 30.7. – 5.8.2013 – Polsko

Dopis od Herberta Ulmanna – presidenta rakouské sekce CIOFF:

Lieber Milan!

Ich gratuliere Dir und Deiner Volkstanzgruppe Majek, BRNO, auch im Namen des Bund der Österreichischen Trachten- und Heimatverbände und CIOFF Austria, zum Gewinn des Grande Prix von Wisla/Polen recht herzlich. Ihr wart für mich wirklich die beste Folklore Gruppe und ich freue mich für Euch. Für die Zukunft wünsche ich alles Gute und weiterhin viel Erfolg.

Liebe Grüße aus Tirol

Herbert und Ilse Ullmann


Májek na Celobrněnském fašanku 2011


Brněnský deník: Soubor Májek oslaví 35 let. V Divadle Radost

31. 10. 2009

Brno – Loutkové divadlo Radost v sobotu večer roztančí a rozezpívá brněnský folklórní soubor Májek. Oslaví zde své pětatřicáté narozeniny. Publikum se dočká hned dvou premiérových vystoupení.

Májek se od svého založení v roce 1974 soustředí na lidovou tradici z moravských oblastí Malá Hané, Luhačovické zálesí a Valašsko. Odtud také pochází obě novinky v repertoáru souboru. „Premiérově v sobotu uvedeme jedno pásmo z Valašska. To se jmenuje Stará Uherská. Druhou novinkou je vystoupení inspirované Luhačovickým zálesím,“ řekl vedoucí souboru Milan Zelinka.

Spolu s Májkem se na pódiu objeví také dětský soubor Májíček. „Dětští členové jsou naší nedílnou součástí. Někteří z nich už souběžně vystupují také v Májku,“ uvedl Zelinka.

Narozeniny s brněnskými folklorními zpěváky a tanečníky oslaví také bývalí členové souboru. „Pokusí se rozpomenout si na melodie, co s námi kdysi zpívali,“ dodal Zelinka.

Májek se věnuje také pořádání dětských pěveckých soutěží, koštů koláčů nebo vánočních koncertů. Soubor spolupracoval také s muzikanty Ladislavem Prčíkem nebo Františkem Černým.

Zdroj:


rozhlas.cz: Česká beseda v chorvatském Záhřebu oslavila 135. výročí

25. 10. 2009

Chorvatští Češi slavili. Česká beseda v Záhřebu si připomněla sto třicáté páté výročí svého založení. Naši krajané jsou v Chorvatsku už přibližně dvě století a drží si svou českou identitu, jazyk a kulturu i ve své nové vlasti.

Na jevišti ožívaly české a moravské tance a písničky, které si tady udržují. Na oslavy se sjela řada krajanů z celého Chorvatska. Svým uměním přispěl k oslavám i soubor Májek z Brna.

„To že někdo šest set kilometrů od své domoviny, jak oni říkají – od své pravlasti, udržuje tradice, zvyky, písničky, tance, to je pro mě fenomén, který se u nás jen tak nenajde. A je to opravdu paráda,“ řekl vedoucí Májku Milan Zelinka.

Našim krajanům pomáhá nepřetržitě i Česká republika a potvrdila to i návštěva předsedy Senátu Parlamentu České republiky Přemysla Sobotky.

" Jsem nadšený jak se Češi v Chorvatsku dokážou dát dohromady, jak se drží za ta léta. Ten dnešní večer ukazuje, že jsou to Češi, jsou to Chorvati, a že v té vzájemné spolupráci je to moc fajn," řekl Českému rozhlasu Sobotka.

Zdroj:

Tisk

SLPT Májek © 2007 | design: 76house | běží na RS2 | kontakt: majek@centrum.cz | RSS